2015-2016: Dva moduly ke zvýšení motivace ke čtení na vybraných školách (tzv. Brennpunktschulen) v BerlíněValerianova nadace podpořila a rozšířila ve spolupráci s LiteraturInitiative Berlin (LIN) další vzdělávání pro učitele a literární dílny / poradenství pro žáky na základních školách v Berlíně.

1. Další vzdělávácí kurzy pro učitele základních škol (1.-6. třída)

Abychom učitele naladili na knižní médium, nechali jsme je nahlédnout do aktuální literatury pro děti a mládež, představíme nakladatelství s různými zaměřeními, nabídli přehled o tom nejlepším z dětské literatury z posledních let.

Které knihy dokáží probudit nadšení dětí pro čtení? Které knihy osloví které cílové skupiny? Které knihy se do vyučování hodí jako třídní četba? Které knihy se zabývají tématy relevantními pro výuku tak, aby děti oslovily na emocionální rovině? Které instituce nabízejí pomoc, na koho se učitelé mohou nebyrokraticky obrátit? Jaké internetové portály a média se dají využít pro rychlé hledání informací o aktuálních knihách?

Praktické tipy a učební materiály k vybraným knižním titulům.

Délka kurzu: cca. 2 hodiny.

2 docenti LIN navštívili školu a přinesli výběr aktuálních knih pro děti a mládež. Představili jednotlivé knižní tituly a dali tipy, jak se s těmito knihami dá pracovat jak ve výuce tak mimoškolně, např. ve družině.

Účastníci kurzu obdrželi příručku s praktickými tipy pro výuku, seznam různých modulů týkající se určitých školních témat, učební materiály ke třem vybraným dětským knihám a též seznam s adresami zprostředkovatelů literatury v Berlíně.

2. Práce s knihou ve výuce

I. Literární dílny / poradenství pro jednotlivé třídy či skupiny

Mnoho dětí ještě nikdy nepoznalo pocit štěstí z pozitivního zážitku při čtení. Chtěli bychom žáky dovést k tomu, aby si pro sebe vyhledali tu správnou knihu. Má to být dobrodružný román nebo komiks? Příběh o přátelství, rodině nebo fantasy či cesta do dálných světů? Nebo možná věcná kniha? Toto jsme zjistili společně. Jednotlivé moduly na sebe sice navazují, ale je možné je zarezervovat a připravit i odděleně.

A. Prezentace knih

Docenti LIN představili vybrané tituly z trhu knih pro děti a mládež.

B. Literární dílny zabývající se obsahem knih

Žáci a žákyně se po dobu dvou vyučovacích hodin měli přiblížit „své" vybrané knize. V malých skupinkách četli a pomocí malého seznamu otázek měli sami zjistit, co se jim na této četbě líbí nebo nelíbí. Příklad: Měli porovnat obálku knihy s jejím obsahem, prostudovat anotaci vybrané knihy. Splnila se jejich očekávání nebo v knize objevili úplně jiný příběh než očekávali? Atd.

II. Nacvičování prezentace knih a správného předčítání
III. Klasická literatura v knihách pro děti a mládež
IV. Knižní ceny
V. Mluvené slovo
VI. Zfilmovaná literární díla

3. Návštěvy autorských čtení nebo divadelních představení, muzeí a výstav

V případě zájmu nebo dotazů jsme Vám a Vašim kolegům nadále rádi k dispozici: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.