Obálka / Nakl. Název, autor, obsah Věk
bleska veska

 Jan Werich - Bleška a veška

„Do kopce pěšky, z kopce koloběžkou jela teta veška za tetou bleškou..." Tak začíná veršovaná bajka Bleška a veška, kterou Jan Werich již v 50. letech zpíval s hudbou skladatele Jiřího Baura, klavíristy Vlachova orchestru.

Tento malý skvost literatury pro děti i dospělé vychází v řadě literárních děl, které by neměly upadnout v zapomenutí, podobně jako Werichovy pohádky Deoduši, či ilustrované pásmo Vladimíra Fuka a Jiřího Koláře V sedmém nebi. V novém vydání bajku svými ilustracemi doprovodila Vlasta Baránková. Ke knize je připojen doslov Františka Cingera, znalce Werichova života a díla.

Nakl.: Albatros (04.05.2015)
ISBN: 978-80-00-03903-9

 rikadla Helena Zmatlíková - Říkadla a písničky pro nejmenší

Veselá obrázková knížka plná říkadel, básniček a písniček

Nakl.: Fragment (11.05.2015)
ISBN: 978-80-253-2445-5
 4
 lapalie Karolína Kutnarová - Áronovy lapálie

Děti znáte mě? Teď ještě asi ne, ale za chvíli už snad ano. Jmenuji se Áron.  Jsem jorkšírský teriér a budu vám vyprávět svá dobrodružství, která jsem zažil  společně s paničkou Karol na našich cestách. Své povídání jsem doplnil mnoha  veselými obrázky, abyste se společně se mnou mohli lépe vžít do příběhu. Tak  pojďme na to!

Nakl.: Krigl (2015)
ISBN: 978-80-86912-95-0
 3-7
 klub Thomas C. Brezina - Klub Tygrů (velký) – Ohnivý drak

Příběh, který tě vtáhne do děje a už nepustí! Kamarádi z Klubu Tygrů stojí před záhadou. Sopka na ostrově Tiria začala zuřit a vypouštět hrůzná oblaka kouře. Všechno v jejím okolí se nebezpečně otřásá. Platí přísný zákaz vstupu na ostrov a jen blázen by riskoval svůj život a přibližoval se k ní. Proč tam tedy kotví ta moderní loď? Biggi, Luk a Patrik se nenechají ničím zastrašit a vydávají se vstříc zuřivému ohnivému drakovi. Jak tohle dopadne... ?

Nakl.: Fragment (04.05.2015)
ISBN: 978-80-253-2447-9
7
 jim knoflik Michael Ende - Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Kdo je Jim Knoflík? Jim je malý černý kluk, který se jako miminko octl v Jasmánii, ostrovním královstvíčku, jemuž vládne král Alfons Třičtvrtěnadvanáct. Kdo je Lukáš? Lukáš je Jimův nejlepší kamarád a je strojvůdcem a vlastníkem lokomotivy Emy. A tihle tři se jednoho dne vydali do světa. Ovšem tahle cesta se změnila ve velké dobrodružství.

Příhody plné fantazie a humoru napsal věhlasný německý spisovatel Michael Ende, proslulý mimo jiné knížkami Nekonečný příběh či Děvčátko Momo a ukradený čas.

Nakl.: Albatros (11.05.2015)
ISBN: 978-80-00-03502-4

8

 carodejky Carola von Kessel - Čarodějky z jezdecké školy - Tajná láska

Prázdniny skončily a nerozlučné kamarádky Jana, Jula, Michelle a Franciska jsou opět pohromadě, zpět na Koňském hrádku. Jula je ale nějaká divná. Ježdění ji moc nezajímá, stále bloudí kdesi ve snách a na sešity si maluje srdíčka! Diagnóza je jasná. Jula je zamilovaná!Najdou naše čarodějky s pomocí kouzelných zaklínadel lék na její nemoc? A uchrání Julu před intrikami, které splétá její nepřející sokyně? 6. díl dobrodružného čtení pro holky, kterým kouzla nejsou cizí.

Nakl.: Fragment (20.04.2015)
ISBN: 978-80-253-2315-1
 9
 zlo nema

Roman Brat - Zlo nemá na kouzlo
Historky o slušňácích a podrazácích

Třináctiletá Marťa to nemá zrovna jednoduché. Prožívá svou první lásku, čelí složitým situacím ve třídě i na sociálních sítích, snaží se vyrovnat ostatním a být in, přestože její rodina má hluboko do kapsy. Zjišťuje, že svět není tak černobílý, jak si dosud myslela, a občas si s ním neví rady. Život se s ní nemazlí, ale šikovná Marťa dokáže bojovat o své místo na slunci a často si při tom pomáhá triky a kouzly, které se naučila od svého otce, kdysi známého kouzelníka.

Podaří se Martině odhalit, kdo proti ní vede zákeřný boj na internetu? Najde se Stanleym klíč od tajného pokoje? A přesvědčí nakonec svého otce, aby se vrátil ke kouzlení?

Nakl.: CPress (04.05.2015)
ISBN: 978-80-264-0721-8

10
toulky Pavel Toufar - Toulky za českými čerty

Svět našich předků se doslova hemžil všelijakými strašidelnými postavami,  ožívajícími nejen v pověstech, ale také v nezvyklých přírodních útvarech, ve  zdech zřícenin hradů a často i na místech každodenního života. Mezi nejznámější  postavy patřila postava čerta či ďábla. Vydejme se proto na některá z těchto  čertovských míst. Například za tajemstvím vrchu, v němž jsou prý průduchy  vedoucí do pekla, anebo na hrad, kde se nachází vstup do pekla či dokonce do  jakéhosi pralesního světa, nalistujme příběh muže, který sepsal smlouvu s ďáblem. Poznejme mnohé málo známé kouty naší vlasti, okouzlující přírodu,  pohledné vesničky a městečka, a také osudy lidí, kteří v těchto místech žili.

Nakl.: Olympia (2015)
ISBN: 978-80-7376-386-2
 
svetovi Jiří Černý a Jana Jůzlová - Světoví Češi
Příběhy osobností, které proslavily naši zem

Prostřednictvím textu a komiksu dává kniha nahlédnout do lidských osudů  výjimečných osobností, které vynikly ve svém oboru, případně otevřely novou  cestu vývoje. Nalezneme zde 27 příběhů pozoruhodných lidí – umělců,  vynálezců, vědců i podnikatelů. Někteří za celý svůj život naši zemi neopustili,  jiní odjeli do cizích měst bádat či tvořit, další se vydali na druhý konec světa  poznávat cizí národy.

Nakl.: Mladá fronta (2015)
ISBN: 978-80-204-3313-8
 
lucemburska Kateřina Lucemburská - Osudová zkouška dcery Karla IV.

Kateřina Lucemburská, dcera Karla IV. a Blanky z Valois, odmítá uvěřit, že její  otec se chce znovu oženit. On jí marně vysvětluje, že jde o výhodné a politicky  nutné spojení. V této situaci Kateřina uvítá, že se o ni uchází Rudolf IV.  Habsburský. Jeho nabídku k sňatku přijme, aniž tuší, že brzy bude muset volit  mezi milovaným otcem a milujícím manželem.

Nakl.: Alpress (2015)
ISBN: 978-80-7466-688-9
18